- EKSPERYMENT
- Dania2010
- '89
- od 14 lat
- reżyseria Louise N. D. Friedberg
- scenariusz Rikke de Fine Licht, Louise N. D. Friedberg
- zdjęcia Magnus Nordenhof Jønck
- muzyka Ola Kvernberg
- montaż Martin Schade
- obsada Ellen Hillingsø, Laura Bro, Morten Grunwald, Mads Wille, Kurt Ravn
- producenci Birgitte Skov, Signe Leick Jensen
- produkcja Nimbus Rights II ApS
- właściciel praw Danish Film Institute
- nośnik 35 mm
STRESZCZENIE
Jest rok 1952. Duński rząd wybiera 16 dzieci z Grenlandii, które mają być poddane pewnemu eksperymentowi. Zostaną zabrane od swoich rodzin i umieszczone w domu dziecka w Nuuk. Dyrektorka ośrodka dokona wszelkich starań, aby wychować dzieci na porządnych, duńskich obywateli, a w rezultacie przyczynić się do podniesienia Grenlandii z obecnego stanu ubóstwa. Zadanie to okazuje się jednak żmudną walką.
REŻYSER
Urodziła się w 1973 roku w Danii. W roku 2005 ukończyła reżyserię w Duńskiej Państwowej Szkole Filmowej. Od 1995 roku pracowała jako scenarzysta i asystent reżysera. Jej debiut reżyserski – „Siostry krwi” ("Blood Sisters"), został wybrany do programu Generation w ramach festiwalu berlińskiego, a następnie zdobywał nagrody na festiwalach filmowych w Rzymie, Sydney, Melbourne, Sao Paulo i Odense. „Eksperyment” to jej debiutancki film pełnometrażowy.
Filmoznawca poleca
Eksperyment (2010) w reżyserii Luise N.D. Friedberg to przykład współczesnego kina duńskiego, które jest dzisiaj w Europie najbardziej odważne tematycznie i obyczajowo. Filmy Larsa von Triera, Lukasa Moodyssona czy Lone Scherfig wydają się być robione bez wewnętrznej, mentalnej cenzury. W tym przypadku mamy do czynienia z kinem innym, poniekąd interwencyjnym, robionym w „słusznej sprawie”, ale pozbawionym uproszczeń cechujących podobne produkcje. Chodzi o relacje Dania-Grenlandia i protektorat, jakim ten mały kraj obejmuje od lat wielką wyspę, w istocie kolonizując jej mieszkańców – Innuitów. Eksperymenty socjalne, jakie przed laty przeprowadzali tam Duńczycy doprowadziły do genocydu. Dzisiaj na całym świecie powstają filmy, które wpisują się w dyskurs postkolonialny, co kojarzy nam się zwykle z takimi rejonami świata, jak Afryka czy Azja, przez wiele lat, niemal do dzisiaj, eksploatowanych przez białych Europejczyków. Eksperyment przypomina, że np. kraje Unii Europejskiej również dzisiaj nie radzą sobie w pełni z tą złą tradycją, choć akurat sam fakt powstania filmu świadczy o tym, że świadomość artystyczna może odegrać w rozwiązaniu tego problemu dużą rolę.
Seanse
Data, godzina | Miejsce |
---|---|
|
Multikino Stary Browar |