- THEMBA
- Niemcy, Południowa Afryka2010
- '108
- od 12 lat
- reżyseria Stefanie Sycholt
- scenariusz Stefanie Sycholt
- zdjęcia Egon Werdin
- muzyka Annette Focks
- montaż Hansjörg Weißbrich
- obsada Nat Singo, Simphiwe Dana, Jens Lehmann, Patrick Mofokeng, Nomhle Nkonyeni, Rapulana Seiphemo
- producenci Marlow De Mardt
- właściciel praw Alpha Medienkontor GmbH
- nośnik BlueRay
STRESZCZENIE
Historia o tym, jak w Republice Południowej Afryki piłka nożna dała nadzieję małemu chłopcu i jego siostrze. Nadzieję na szacunek, na przyjaźń, na karierę, ale przede wszystkim na przezwyciężenie dyskryminacji i na pokazanie, że można być wielkim sportowcem nawet z HIV lub AIDS.
Piękny film opowiadający o nadziei, radości i sile, jaką sport daje młodzieży pochodzącej z Afryki Południowej, a także o tym, że często jest on jedynym sposobem, aby zapomnieć, choć na chwilę, ganiając po boisku za piłką, o trudach codziennego życia.
REŻYSER
Stefanie Sycholt urodziła się w 1963 roku w Pretorii, w Republice Południowej Afryki. Wyreżyserowała takie filmy, jak: „Malunde”, „Themba” i „Ella’s Mystery”.
Porady metodyczne
Autorzy filmu dedykują swą pracę wszystkim tym, którzy mają AIDS i tym, którzy się nimi opiekują. Głównym bohaterem jest Themba. W czasie meczu wchodzi na boisko za kontuzjowanego zawodnika, gra w młodzieżowej reprezentacji RPA. Retrospekcja pokazuje nam, jak do tego doszło.
Wydaje się, że zanim uczniowie pójdą na ten film, powinni dowiedzieć się o chorobie, która jest plagą dla współczesnych Afrykańczyków. Po powrocie z kina warto zanalizować sytuację Themby. Życie na wsi i bieda prowadzą do rozpadu jego rodziny. Dokąd wyjechał ojciec i co się z nim prawdopodobnie stało? W jaki sposób matka Mandisa stara się utrzymać swoje dzieci? Dlaczego opuściła wieś i zostawiła Thembę wraz z jego siostra na pastwę „wujka” Luthando? Bez szczegółowego omówienia, jak żyją dzisiaj biedni mieszkańcy Afryki, nie da się w pełni zrozumieć fascynacji chłopców piłką nożną. Film bardzo precyzyjnie pokazuje, jaką życiową szansą jest dla nich futbol. Polscy juniorzy na pewno nie grają boso w mistrzostwach swojej kategorii wiekowej. Porządkując fabułę, warto zwrócić uwagę na to, że walka o przetrwanie, o chleb niweczy marzenia chłopców o piłkarskiej karierze. Sipho, przyjaciel głównego bohatera, idzie do ciężkiej pracy, gdzie ranią go w nogę i niszczę szansę na rozwijanie jego talentu. Przypadek sprawia, że skaut zauważa Thembę; daje mu możliwość trenowania i płaci mu za to. W ten sposób chłopak może utrzymać całą rodzinę. Jego debiut w reprezentacji jest bardzo udany, ale pomeczowa konferencja prasowa dotyczy spraw ważniejszych niż piłka nożna. „Nie chcę umierać, ale nie chcę też się wstydzić”. Wyznanie Themby wzrusza i zasmuca. Przeraża fakt, że AIDS jest skutkiem gwałtu na chłopcu, który bronił swojej siostry. W filmie wiele innych postaci drugoplanowych cierpi na tę poważną chorobę. Dlaczego Mandisa nie odzywała się do swych dzieci, zostawionych we wsi? Na co Sipho chce zarobić pieniądze, jak pochował swoją matkę? Co mówi o swojej córce znachorka? Jak widać z tych licznych przykładów twórcy obrazu świadomie łączą problematykę społeczną z motywem piłki nożnej. Podsumowaniem analizy filmu mogą być prace pisemne, które uwrażliwią polskich uczniów na cudze dramaty: „Pomóżmy Afrykańczykom! – list otwarty w sprawie AIDS” lub „Strzeliłem bramkę! – kartka z dziennika Themby”. Poznając problemy innych i rozumiejąc ich złożoność, uczymy się prawdziwej solidarności, stajemy się gotowi do prawdziwej pomocy.
Seanse
Data, godzina | Miejsce |
---|---|
|
Multikino 51 |