- DRUGIE ŚNIADANIE STANLEYA
- Indie2011
- '95
- od 10 lat
- reżyseria Amole Gupte
- scenariusz Amole Gupte
- zdjęcia Amol Gole
- muzyka Hitesh Sonik
- montaż Deepa Bhatia
- obsada Partho A. Gupte, Amole Gupte, Shiv Kumar Subramaniam, Divya Jagdale, Shashank Shende
- producenci Faraz Ansari, Deepa Bhatia
- produkcja Fox STAR Studios
- właściciel praw Fox Star Studios
- nośnik 35 mm
STRESZCZENIE
Stanley uczy się w liceum dla chłopców im. Świętej Rodziny, w Andheri East w Bombaju. Jego koledzy zawsze przynoszą do szkoły drugie śniadanie, ale Stanley nie ma swojego, co usprawiedliwia rzekomym wyjazdem matki. Śniadaniem dzieli się z nim Aman Mehra i inni koledzy, co spotyka się z wielkim niezadowoleniem nauczyciela języka hindi, Babubhai Vermy, który przypochlebia się innym nauczycielom, ale od dzieci wyłudza jedzenie. Jako, że uczniowie i nauczyciele są zmuszeni uczęszczać na dodatkowe lekcje, za czym idzie podwojenie liczby przerw, rodzice muszą pakować więcej jedzenia do śniadaniówek.
strona oficjalne filmu: www.stanleykadabba.com
REŻYSER
Amole Gupte jest producentem, reżyserem i autorem scenariusza do wielokrotnie nagradzanego filmu „Drugie śniadanie Stanleya”. Gra on także w filmie ważną rolę. Jest malarzem i pisarzem. Jego zdolności malarskie i pisarskie były ogromnie doceniane w latach 90., gdy organizowano dla niego wiele wystaw i pokazów, cieszących się dużym uznaniem. Obecnie pracuje nad tłumaczeniem na język angielski wierszy wiejskiego poety Shree Krishna Kalamba, odzwierciedlających kryzys rolny w Indiach, który zmusił rolnika do odebrania sobie życia.
Porady metodyczne
Hinduski 10-latek Stanley w drodze do szkoły modli się przed figurą Matki Boskiej. Koledzy go lubią, nauczyciele doceniają jego zdolności. Wyjątkiem jest nauczyciel języka hindi Verma. Lubi on wyjadać uczniom lunch, który przynoszą do szkoły. Biedny Stanley nie ma jedzenia, więc Verma wyrzuca go ze szkoły.
Aby uczeń z polskiej szkoły podstawowej zrozumiał źródło kłopotów głównego bohatera, należy uświadomić mu różnice kulturowe i systemowe dotyczące oświaty. Co to znaczy, że w naszym kraju istnieje ustawowy obowiązek szkolny? Czy w Polsce byłoby możliwe, aby nauczyciel zabierał uczniom jedzenie? Przed pójściem do kina uczniowie mogą poszukać w Internecie informacji dotyczących akcji dożywiania dzieci „Pajacyk”, organizowanej przez Polską Akcję Humanitarną. Warto przytoczyć na lekcji końcowe informacje o milionach dzieci w Indiach, które muszą pracować zamiast chodzić do szkoły, o 50 milionach dziecięcych pracowników. W tym kontekście przedstawiony w filmie problem nie będzie tylko historią o złym człowieku i dziecku w bardzo trudnej sytuacji, ale także opowieścią o innym świecie, w którym panują odmienne reguły społeczne i kulturowe.
Ocena postawy kolegów Stanley’a nie będzie trudna dla młodych widzów. Solidarność, życzliwość i pomysłowość są typowe i akceptowane pod każdą szerokością geograficzną. Hinduscy uczniowie wspierają się, pomagają sobie nawzajem i szczerze cieszą się z sukcesu Stanley’a na międzyszkolnym koncercie. Ich „walka” z Gburkiem pokazana jest z dystansem i humorem. Trzeba zwrócić uwagę na rolę elementów komicznych i piosenek przeplatających akcję, które łagodzą prawdę o trudnym położeniu głównego bohatera. Słowa piosenek typowych dla hinduskiej sztuki filmowej są charakterystyką chłopca, np. „Ma wielkie serce mały chłopiec”; „Elfy i wróżki strzegą go” itp. Finał filmu to mieszanka optymizmu i brutalnej prawdy o losie Stanley’a. Wujek bije go po twarzy i zmusza do pracy, nie wie nawet o tym, jaki sukces odniósł chłopiec. Sierocie pomaga tylko prosty kucharz, wspierając go w zdobyciu wykształcenia. Pamięć o zmarłej matce i wiara dają chłopcu siłę i nadzieję na lepszą przyszłość. Omawiając z uczniami opowieść o Stanley’u, warto uświadomić polskim odbiorcom, jak cenną wartością jest prawo do nauki.
Seanse
Data, godzina | Miejsce |
---|---|
|
Multikino 51 |