- ZMROK
- Holandia2010
- '93
- od 16 lat
- reżyseria Hanro Smitsman
- scenariusz Anjet Daanje
- zdjęcia Joost Rietdijk
- muzyka Melcher Meirmans, Merlijn Snitker, Chrisnanne Wiegel
- montaż Marc Bechtold
- obsada van de Sande Bakhuyzen, Gaite Jansen, Robert de Hoog, Roos Netjes
- producenci Michael John Fedun, Atilla Meijs, Ivo Noorlander
- produkcja Corrino Media Corporation, Lemming Film
- właściciel praw High Point Media Group
- nośnik 35 mm
STRESZCZENIE
Po tym, jak w pewien upalny dzień lata grupa nastolatków odkrywa zwłoki koleżanki leżące nad brzegiem rzeki, pomału rozwija się historia o zawiści, braku poczucia bezpieczeństwa i presji ze strony rówieśników. Przywódca grupy – Cezar – potrafi wyolbrzymić ponad wszelką miarę nawet najmniejsze urazy, które chował do Jessie każdy z kolegów i przekształca je w nieokreśloną, wszechogarniającą nienawiść, która w końcu doprowadza do okrutnego, bezsensownego morderstwa.
REŻYSER
Hanro Smitsman – reżyser i scenarzysta filmowy, urodzony w Bredzie w 1967 roku, zyskał sobie uznanie krytyków na całym świecie kilkoma wielokrotnie nagradzanymi filmami krótkometrażowymi. „Dajo” (2003 r.) zdobył w 2004 roku Grand Prix na Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Brukseli, a w 2005 roku nagrodę Cinema Prize na Festiwalu Filmowym w Avanca. Inna jego produkcja, „Engel en Broer” (2004), zdobyła tytuł najlepszego filmu krótkometrażowego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Durbanie. W 2007 roku jego „Kontakt” („Raak”, 2006) zdobył Złotego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, oraz wiele innych nagród na festiwalach w Europie i w Ameryce. „Zmrok” to pełnometrażowy debiut Hanro Smitsmana.
Filmoznawca poleca
Zmrok (2010) to kolejny film holenderskiego twórcy, Hanro Smitsmana, autora pamiętnego Skina (2008). Ten ostatni pokazywał tytułowego nastolatka, na którym żydowskie pochodzenie ojca ciążyło tak mocno, że trafił do neonazistowskiej organizacji. Miało to, oczywiście, dramatyczne skutki. W Zmroku reżyser podąża dalej ścieżką obserwacji zachowań młodych ludzi, którzy z jakichś przyczyn ulegają złu. Tym razem jednak ani przyczyny ani też wnioski dotyczące ich zachowania nie są podane wprost. Historia zabicia 15-latki przez grupę jej przyjaciół, którzy nazbyt chłodno przepracowują to zdarzenie jest pokazana achronologicznie, co nie tylko zmusza widza do większego wysiłku w percepcji, ale także utrudnia zrozumienie stanowiska twórcy. Film zapewne inspirowany był słynnym Słoniem Gusa van Santa, gdzie podobny temat także pokazany był w paradokumentalnej formie, a jego autor nie oceniał swoich bohaterów, pokazując ich zagubienie i alienację bez łatwej psychologizacji postaci i moralizowania, w istocie stojąc po ich stronie, oskarżając raczej społeczeństwo, że nie ma im wiele do zaoferowania. Zmrok jest podobny – zbrodnia młodych ludzi na rówieśniku to enigma, choć każdy widz będzie szukał własnego wyjaśnienia tej sytuacji.
Seanse
Data, godzina | Miejsce |
---|---|
|
Multikino Stary Browar |