- ODDECH
- Austria2011
- '93
- od 16 lat
- reżyseria Karl Markovics
- scenariusz Karl Markovics
- zdjęcia Martin Gschlacht
- muzyka Herbert Tucmandl
- montaż Alarich Lenz
- obsada Thomas Schubert, Karin Lischka, Gerhard Liebmann, Georg Friedrich, Stefan Matousch
- producenci Dieter Pochlatko & Nikolaus Wisiak
- produkcja Epo Filmproduktion
- właściciel praw Austrian Film Commission
- nośnik 35 mm
STRESZCZENIE
19-letni Roman Kogler ma szansę na wcześniejsze opuszczenie poprawczaka. Jednak szczęście nie jest po jego stronie: jest małomówny i lubi samotność, nie ma rodziny i wydaje się, że nie ma szans na resocjalizację. Jako, że w dzień może opuszczać poprawczak, pracuje w domu pogrzebowym. I, paradoksalnie, właśnie ta praca wśród umarłych wskazuje mu drogę z powrotem do świata żywych.Wyróżnienie w Cannes 2011. Austriacka nominacja do Oskara.
REŻYSER
Urodzony 29 sierpnia 1963 roku w Wiedniu, jest cenionym aktorem teatralnym, który ma na swoim koncie wiele sztuk i musicali. W 2007 zagrał w filmie Stefana Ruzowitzky’ego „Fałszerze”, który zdobył Oscara w kategorii najlepszy film obcojęzyczny, a niedawno wystąpił w filmie „Tożsamość”. „Oddech” to jego debiut filmowy, zarówno jako scenopisarza, jak i reżysera.
Filmoznawca poleca
Oddech (2011) to debiutancki film Karla Markovicsa, aktora teatralnego i filmowego z Austrii, cieszącego się w ojczyźnie dużą renomą artystyczną. Reżyser prezentuje się w nim jako znakomity spadkobierca stylistyczny mistrza tamtejszego kina – Michaela Hanekego. Oddech cechuje, jak filmy autora Białej wstążki, powściągliwość w użyciu środków artystycznych; pokazywanie jednostek wyalienowanych, wytrąconych z obiegu społecznego; zwracanie uwagi na codzienne patologie, do których się, niestety, szybko przyzwyczajamy, traktując je właśnie jako coś powszedniego. Historia dziewiętnastolatka, porzuconego przez matkę, który dzieciństwo i młodość spędził w sierocińcach i poprawczakach, właśnie zatrudniającego się w miejskiej kostnicy, pozwala nam się zastanowić, na ile nasze losy są zdeterminowane, a na ile możemy wywalczyć sobie wolność. Dużo emocji, o których się nie mówi, ale pokazuje za pomocą obrazu, tworzy intensywny i głęboki wizerunek jednostki rozdartej między samotnością a chęcią bycia z innymi, udanie wykreowany przez młodego aktora, Thomasa Schuberta. W tle znajdujemy także obraz Austrii, jaki podsuwa nam tamtejsza sztuka (Bernhardt, Jelinek) oraz media, które jakby ukochały sobie czarny przekaz w opisie tego kraju. Czy prawdziwy? Oddech na pewno wpisuje się w krytyczny dyskurs, choć ma cele artystyczne, a nie doraźne.
Seanse
Data, godzina | Miejsce |
---|---|
|
Multikino Stary Browar |