Jiří Menzel spotka się ze studentami

Pociągi pod specjalnym nadzorem (1966)

Już jutro, 7 grudnia, do Poznania przyjedzie Jiří Menzel. W środę, o godzinie 17.00 laureat Oscara, reżyser między innymi „Pociągów pod specjalnym nadzorem” i „Obsługiwałem angielskiego króla”, spotka się w Collegium Maius (Sala Śniadeckich) na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza ze społecznością akademicką i wszystkimi zainteresowanymi. Spotkanie, przygotowane przez Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!, Katedrę Filmu, Telewizji i Nowych Mediów UAM oraz Międzywydziałowe Koło Filmoznawców i Medioznawców poprowadzi prof. Marek Hendrykowski. Serdecznie zapraszamy miłośników kina na spotkanie i dyskusję z jednym z głównych twórców czeskiej Nowej Fali (wstęp wolny).

Następnego dnia, w czwartek w Multikinie 51, o godzinie 17.30 odbędzie się seans „Pociągów pod specjalnym nadzorem”, na którym będzie obecny twórca. Po filmie Jiří Menzel spotka się z widzami.

Jiří Menzel - czeski reżyser filmowy, scenarzysta i aktor. Jiří Menzel swoją twórczość filmową związał z literaturą. W filmowych obrazach dzieł Vladimíra Vančury, Josefa Škvoreckiego, Václava Havla, a przede wszystkim Bohumila Hrabala, wyczuć można charakterystyczną wrażliwość artystyczną i etyczną reżysera. Niekwestionowanym sukcesem artystycznym okazał się pełnometrażowy debiut reżysera, Pociągi pod specjalnym nadzorem (1966), oparty na opowiadaniu Hrabala. Nad filmami Menzla, unosi się aura optymizmu, gdzie powaga przeplata się z błazenadą, melancholia z witalnością. Kolejne pokolenia widzów pozostają pod urokiem, jedynego w swoim rodzaju, komizmu obecnego we wszystkich jego filmach. Tworzące niepowtarzalną poetykę, połączenie surrealizmu z naturalizmem, rodem z twórczości Hrabala, wyzwala tak charakterystyczny dla czeskiej kultury ironiczny, pełen sceptycyzmu, ale i akceptacji śmiech pozwalający przezwyciężyć konsternację, jaką niesie przeświadczenie o własnej niedoskonałości. Ta właśnie świadomość buduje głęboko humanistyczne przesłanie sztuki filmowej Jiřego Menzla.

Data: 
06.12.2011