Dwóch laureatów Oscara na Ale Kino! w Poznaniu

Poznań będzie gościł dwóch laureatów filmowego Oscara. W grudniu na 29. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! przyjadą Jiří Menzel oraz Co Hoedeman. Szersze informacje na temat wizyty reżyserów organizatorzy przedstawią podczas konferencji prasowej, która odbędzie się we wtorek 15 listopada o godzinie 11.00 w Multikinie Stary Browar (Poznań).


W Poznaniu będzie gościł czołowy twórca czeskiej nowej fali, laureat Oscara za film Pociągi pod specjalnym nadzorem, Jiří Menzel. To jeden z najbardziej znanych i cenionych reżyserów czeskiego kina. Wraz z Janem Němcem, Věrą Chytilovą, Evaldem Schormem i Jaromilem Jirem zrealizował nowelowy film Perły na dnie. Jego obraz Kapryśne lato nominowany był do Złotej Palmy. Ważną część dorobku filmowego Menzla stanowią adaptacje prozy Hrabala: Skowronki na uwięzi (1969), Postrzyżyny (1980, nagroda na MFF w Wenecji) czy Święto przebiśniegu (1983). W roku 1986 Menzel nominowany był do Oscara w kategorii najlepszy film obcojęzyczny za obraz Wsi moja sielska, anielska (1985), który nakręcił na postawie scenariusza Zdeňka Svěráka. Na ekranach polskich kin w 2006 rok mogliśmy oglądać kolejną jego hrabalowską adaptację - Obsługiwałem angielskiego króla.
Wizyta Menzla w Poznaniu będzie powiązana ze specjalnymi okolicznościami, o których organizatorzy będą informować podczas konferencji prasowej, która odbędzie się we wtorek 15 listopada o godz. 11.00 w Multikinie Stary Browar. Wizyta najsławniejszego czeskiego reżysera wpisuje się w cele i misję edukacyjną Festiwalu Ale Kino!, który nie tylko prezentuje przekrój najnowszych produkcji z całego świata dla dzieci i młodzieży, ale również promuje klasykę oraz edukację filmową.


Drugim gościem specjalnym Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! będzie Co Hodeman z Kanady. To uznany twórca animacji lalkowej, laureat Oscara za film The Sand Castle w 1978 roku. Niestety nie jest to reżyser dobrze znany w Polsce, dlatego tym bardziej należy przybliżyć jego sylwetkę. Jacobus-Willem (Co) Hoedeman, bo tak brzmi jego pełne nazwisko, urodził się w Amsterdamie w 1940 roku. W wieku 25 lat wyemigrował do Kanady, gdzie rozpoczął pracę dla National Film Board of Canada. Jego filmy zdobyły ponad 80 nagród na całym świecie. Wyróżnia je niezwykła wrażliwość w postrzeganiu świata - Hoedeman jest bacznym obserwatorem i doskonale kreuje świat bliski dziecku. Od 1998 do 2002 roku Co Hodeman zrealizował cztery odcinki niezwykle popularnego serialu dla dzieci o Misiu Ludoviku. Te ciepłe, pełne pozytywnych emocji opowieści, z którymi dzieci łatwo się identyfikują, będzie można obejrzeć na tegorocznym Ale Kino! w ramach pokazów "Kino najnajmłodszego widza".

Data: 
10.11.2011